İş

Avustralya’da Mart ayı işsizlik oranı istihdamdaki düşüşle birlikte %3,8’e yükseldi

Avustralya’nın Mart ayı istihdam rakamları şaşırtıcı bir şekilde düşüş gösterdi ve istihdam rakamlarında önemli bir artış görülen Şubat ayına kıyasla 6,600 kişi daha az istihdam edildi. Avustralya İstatistik Bürosu tarafından açıklanan rakamlar, Mart ayında tam zamanlı istihdamın 27.900 kişi artmasıyla istihdam eğiliminde bir değişime işaret etti.

İstihdamdaki genel düşüşe rağmen, işsizlik oranı bir önceki ay bildirilen %3,7’den küçük bir artışla %3,8’e yükseldi. Bu oran yine de piyasa uzmanları tarafından öngörülen %3,9’un altında kalmıştır.

İstihdamdaki beklenmedik düşüş, işgücü piyasası için daha iyimser bir ton oluşturan Şubat ayındaki 117.600’lük revize edilmiş istihdam artışının ardından geldi. Analistler Şubat ayındaki güçlü performansın ardından Mart ayı için 10,000 kişilik mütevazı bir artış öngörmüştü ancak gerçekleşen rakamlar bu beklentilerin altında kaldı.

İşsizlik oranındaki artış, net istihdamdaki düşüşle birleştiğinde, Avustralya’da daha önce ısınan işgücü piyasasının soğumaya başlayabileceğine işaret ediyor. Ülke, tarihsel olarak düşük işsizlik oranlarıyla sıkı bir işgücü piyasası yaşadığından, bu durum ekonomik manzarada bir değişimin göstergesi olabilir.

İş piyasası uyum sağladıkça, işsizlik oranındaki hafif artış diğer birçok ülkeden önemli ölçüde daha düşük kalmaktadır, bu da piyasanın soğumasına rağmen hala nispeten güçlü bir konumda olduğunu göstermektedir. Tam zamanlı istihdamdaki artış, genel istihdam rakamları düşmüş olsa bile işlerin kalitesinin iyileşiyor olabileceğini gösteren bir umut ışığı da sunuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu