Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kara günün dostluğunu unutmayacağız

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) düzenlenen Dünya Hükümeti Zirvesi’ne gönderdiği videolu açıklamada, tepenin insanlık için hayırlı olması temennisinde bulunarak, hem zirvede hem de zirvede yapılacak istişarelerin önemli olduğuna inandığını söyledi. tepe sırasında dünyada barış ve adalete katkı sağlayacaktır.

Arama kurtarma ekiplerinin enkaz altından kurtardığı insan sayısının 8 binin üzerinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, üst düzey katılımcılarıyla görüntülü de olsa gündeme gelmekten mutluluk duyduklarını, herkesi seferber ettiklerini bildirdi. depremin ilk anlarından itibaren afet bölgesine devletin ve milletin imkanları ölçüsünde yardımda bulunmuş, uluslararası yardımda bulunmuştur. içeren bir 4. seviye alarm durumunun vurgulanması

Bu süreçte tepeye ev sahipliği yapan Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere 100’den fazla ülkeden destek ve taziye mesajı aldıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“BU AFET ULUSLARARASI DAYANIŞMANLIĞIN ÖNEMİNİ GÖSTERDİ”

“Kimi ülkeler bizzat arayarak, kimileri kurtarma ekipleri göndererek, kimileri de yardım kampanyaları düzenleyerek Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını gösterdiler. Milletimiz için yardım toplayan tüm dost ve kardeş ülkelere huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. arama kurtarma çalışmalarımıza gruplarıyla destek vererek, dualarında bizleri de unutmayarak gece gündüz demeden gösteriyorsunuz. Kara gün dostluğunu asla unutmayacağız. Bu felaket, uluslararası dayanışmanın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gösterdi. Koronavirüs salgını döneminde dünyanın dört bir yanına gönderdiğimiz yardımlarda Hz. Mevlana, “Ümitsizlikten sonra ne çok umut var, karanlığın ardından nice güneşler var” dedi. Sözü motto olarak aldık. Bugün Afrika’dan Asya’ya, Amerika’dan Balkanlar’a, Avrupa’dan Körfez Bölgesi’ne kadar yüz milyonlarca dost ve kardeşimizin bize uzattığı yardım ellerine şahit oluyoruz. Kısıtlı imkanlarına rağmen mallarını ve ağır yüklerini ülkemize gönderen tüm kardeşlerimden Allah razı olsun diyorum.”

YİNE KÖRFEZ ÜLKELERİNE

Doğal afetler, iklim değişikliği gibi nedenlerle dünya ekonomisinin zor bir dönemden geçtiğine işaret eden Erdoğan, “2030 gündemine ulaşma ihtimalimiz azalıyor. Küresel bağlantı, dünyamızın geleceği için belirleyici olacak. daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyorum.Bunu tüm konuşmalarımda vurguluyorum.Türkiye ve Körfez ülkeleri.Bölgemizin güvenliğini Körfez ülkelerinin güvenliğinden farklı görmediğimizi vurguluyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu