Haber

İsveç’ten PKK açıklaması

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki Üçlü Mutabakat Zaptı çerçevesinde kurulmuştur. Kalıcı Eklem Mekanizmasıüçüncü toplantısını Brüksel’deki NATO karargahında gerçekleştirdi.

Ardından basın toplantısı düzenleyen Stenström, İsveç hükümetinin terör örgütü PKK’ya karşı somut adımlar attığını belirterek, ” Ciddi organize suçlar ile terörün finansmanı arasındaki bağlantı ülkemizi rahatsız ediyor. Bu nedenle İsveç makamları somut adımlar atıyor. Hükümet bugün bir yasa tasarısını meclise sundu. Yetkililer özellikle terör ve PKK’ya karşı çalışmalarını yoğunlaştırdı.söz konusu.

Daimi Ortak Sistem toplantısının iyi geçtiğini ve ilerleme kaydettiklerini belirten Stenström, Türkiye’deki mevcut parlamentonun İsveç’in NATO üyelik başvurusunun kabul edilip edilmeyeceği konusunda yorum yapmayacağını sözlerine ekledi.

YENİ CEZA YASASI

Ülkede terör örgütlerine üyeliğin kabahat kapsamına alınmasını amaçlayan yasa tasarısında, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan kişiler 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor.

Tasarıya göre, terör örgütünü desteklemek, güçlendirmek veya teşvik etmek amacıyla faaliyetlere katılan kişiler en fazla 4 yıl hapis cezası ile cezalandırılabilecek.

Ağırlaştırıcı sebepler varsa bu hataların cezası en az 2, en fazla 8 yıl hapis olacak.

Terör örgütüne silah, mühimmat, yanıcı ve patlayıcı maddeler, taşıma esası, arazi ve mülk kiralamak gibi suçlara bulaşanlar 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilecek.

Bu hatalar için ağırlaştırıcı sebeplerin varlığı halinde ayrıca 1,5 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Tasarı, yetkililere terör örgütlerini finanse eden veya başka bir şekilde destekleyen kişileri tutuklama ve kovuşturma için çok daha geniş yetkiler veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu